İKON PROJE’YE AVRUPA’DAN 2 ÖDÜL

Londra’da 26.sı gerçekleştirilen International Property Awards 2017-2018 ödülleri sahiplerini buldu. İkon Proje “Award Winner Residential High-rise Architecture Turkey”(Yüksek Katlı Konut Mimarisi) ve “Award Winner Retail Architecture Turkey”(Ticari Yapılar Mimari Proje) kategorilerinde 2 dalda ödüle layık görülmüştür.

İKON PROJE
Mimarlık, İç Mekan Tasarımı, Geliştirme, Gayrimenkul kategorilerinde düzenlenen ve toplam 48 alt kategoriden oluşan European Property Awards – (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri)’ nin 2017 yılı kazananları açıklandı.
Londra’ da bu yıl 26’ ncısı gerçekleştirilen “International Property Awards 2017” ’nin Avrupa ayağı olan “European Property Awards” ödül töreninin, pek çok farklı disiplinden uzmanı bir araya getiren 70 kişilik uluslararası jürisi tarafından yapılan değerlendirme sonucunda, İkon Proje 2 ayrı dalda ödüle layık görülmüştür.
Tasarımları ile birçok projeye imza atan İkon Proje, bölgedeki en prestijli etkinliklerden biri olan 2017-2018 European Property Awards’ da; “Yüksek Katlı Konut Mimarisi” kategorisinde “38. Cadde” mimari projesi ile ve “Ticari Yapılar Mimari Proje” kategorisinde ‘KUMS – Kayseri Uluslararası Mobilya Sarayı’ mimari projeleri ile iki ödül almıştır.

38. CADDE
“Residential High-rise Architecture” kategorisinde ödül alan 38. Cadde projemiz, Kayseri Melikgazi ilçesi Talas Bulvarı üzerinde yer alıyor.
Tasarım sürecinde ortaya çıkan yapı grubu, binaların yan yana gelmiş halleri olmalarının ötesinde İnsanların hayatlarına modern kent yaşantısı ile yeni bir öneri getirmesi hedeflenmiştir. Konut çözümlerinde yaşam alanları hakim manzara yönüne ve güneye gelecek şekilde planlanmıştır.
Her bir dairenin sahip olduğu büyük kat bahçeleri yeşili konutların içine taşırken, standartların çok üstünde bir dış mekân yaşantısına imkân vermektedir. Konutlarda henüz giriş holünden itibaren sizi çepeçevre saran panorama, yüksek tavan ve kat boyunca tasarlanmış geniş pencereler ile birlikte evin her bir köşesinde yaşantıya eşlik eder. Tasarım, konut yaşantısının gün içindeki farklı kullanımlarına uygun olarak mahremiyete ve kalabalık misafirliklere aynı anda imkân verecek biçimde tasarlanmış, akışkan mekân kurgusu iç yaşam alanı ve zengin peyzaja sahip bahçelerini bir birlerini destekler biçimde sunmuştur. Her bir birime 2 kapalı otopark ayrılmış olan projede yeşil bahçeleri ve geniş rekreasyon alanı ile konutları sarmakta ve yürüyüş yolları, hobi bahçeleri, spor ve eğlence alanları ile bir bütünlük ortaya koymaktadır.
Kayserinin karasal iklim yapısı, gece gündüz arası ısı farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda Vaziyet planı oluşturulurken blok yerleşimlerinin güney ve batı yöne yönelmesi enerji verimliliği açısından tercih edilir bir durumdur. Bunun yanı sıra konut bloklarının, arazinin güneyinde konumlanan ortak bir eğlendinlen alanını tanımlayacak şekilde Erciyes Dağı ve Ali Dağı referanslarına göre yönlenmesi planlanmış, ticaret yapısı site kullanıcıları ile kesişmeyecek şekilde ve dış yol ile bağlantılı olacak şekilde planlanmıştır. Parsel alanı içerisinde 5.000 m² Ticaret ve 224 konut yer almaktadır.

KUMS-Kayseri Uluslararası Mobilya Sarayı
“Retail Architecture” kategorisinde ödül alan KUMS-Kayseri Uluslararası Mobilya Sarayı projemiz, Kayseri Kocasinan ilçesi Kuzey çevre yolu üzerinde yer almaktadır.
KUMS projesi, Alışveriş Merkezi, İş Merkezleri, Atölyeler, Yapı Market, Akaryakıt istasyonu, Otel ve Ticaret gibi yapılardan oluşan bir yapı grubudur. Proje Alanı 1.350.000 m² arazi üzerinde toplamda 900.000 m² kapalı alandan oluşmaktadır. İmalathane yapılarının yapım süreci tamamlanmış olup 380.000 m² kapalı alandan oluşmaktadır. İmalathaneler 750 adet iş yerinden oluşmaktadır. Şu anda 302.000 m² kapalı alana sahip olan Alışveriş Merkezi yapısı %65 oranında tamamlanmış durumdadır. İçerisinde Mağazalar, Eğlence alanları, Fastfood alanları, Restoranlar, Çocuk oyun alanları, Bankalar yer almakta olup 600 Adet mağazadan oluşmaktadır. Otel ve İş Merkezi yapılarının proje çalışmaları tamamlanmış olup ihale sürecine hazırlanmaktadır.
Oldukça güçlü arsa verilerine sahip olan proje alanının kuzeyinde Kuzey çevre yolu, hızlı tren bağlantı hattı ve Nuh Naci Yazgan Üniversitesi yer almaktadır. Batıda şehirlerarası otobüs terminali ve Yataklı Devlet hastanesi ile aynı aksta yer alan bir bağlantı yolu yer almaktadır. Bu bakımdan şehirlerarası ulaşım için oldukça avantajlı bir noktada yer almaktadır.
Bu veriler ele alınarak kuzey çevre yoluna yakın bulunan alanda Alışveriş merkezi yapısı planlanıp 4 ana akstan yapıya ulaşılması sağlanmıştır. Arazinin güney bölgesine iç yollar ile beslenen imalathane yapıları yerleştirilip alışveriş merkezinin hemen solunda bulunan alanda otel, iş merkezi ve yapı market planlanmıştır. Yapının bütünü Kayseri Ankara Sivas çevreyolu üzerinden algılanmaktadır.

İkon Proje, Londra Royal Lancaster Hotel London’da 26 Ekim’de düzenlenen ödül törenine katılarak ödüllerini aldı. Avrupa’da 200’den fazla katılımcı arasından seçilen İkon Proje, mimarlık sektöründe en iyilerden olduğunu gösterdi.
İkon Proje ekibi olarak Ülkemize ve şehrimize Uluslararası sahnede bu ödüller için seçilmekten dolayı gurur duyuyoruz.

İkon Proje Hakkında:
Mimar Mehmet Kütahneci, Mimar Gamze Özbal ve Mimar Gökhan Kazancı tarafından kurulan Kayseri merkezli mimarlık ofisi İkon Proje, Mimarlık, Mühendislik, Kentsel Tasarım alanlarında projeler geliştirmekte aynı zamanda uygulama ve kontrollük yapmaktadır.
Her projeyi kendi içerisinde ele alan ve projeye değer katacak yenilikçi mimari çözümler üreten firmamız birçok alanda ve farklı ölçeklerde projeleri hayata geçirmektedir. İkon Proje, konut, ticaret yapıları, kentsel tasarım, alışveriş merkezleri, otel, eğitim yapıları, idari binalar, spor tesisleri, çok amaçlı merkezler ve kentsel dönüşüm projeleri gibi birçok alanda önemli profesyonel tecrübe edinmiştir.
Yenilikçi, profesyonel ve geniş kadrosu ile kaliteli projelere imza atmayı sürdüren İkon Proje, sektörde fark yaratmaya devam ediyor.

 

www.ikonproje.com
+90 352 223 70 71
[email protected]