İspanya Tasarım Okulları Gezisi

MOBİTEK’in Kurulumu için teknik destek projesi kapsamında 1-7 Temmuz tarihleri arasında İspanya Tasarım Okulları ziyareti gerçekleştirildi. Bu kapsamda ilk olarak tasarım okullarından Elisava’daydık. ELISAVA Barcelona School of Design and Engineering, Avrupa’nın dizayn başkentlerinden olan Barselona’da, 1961 yılında kurulmuş olup İspanya’da dizayn odaklı eğitim vererek öncü olan ilk üniversitedir.

Elisava’nın ardından Barselona Tasarım Merkezi ziyaret edildi. Burada tasarım, inovasyon, girişimcilik ve uluslararası tanıtımlar hakkında bilgilendirmeler yapıldı. Barcelona Tasarım Merkezi ziyaretinden sonra İspanya’nın üçüncü büyük şehri olan Valensiya’ya geçiş yapıldı.

Sonrasında IVACE’de yapılan toplantı ile València’da tasarım, innovasyon istatistikleri ve verilen danışmanlık hizmetleri ile ilgili görüşmelerimiz oldu.

Valensiya İşletme Rekabet Kurumu (IVACE); Ekonomi, Endüstri, Turizm Departmanına bağlı olan Valensiya hükümetinin kamuya açık bir kuruluşudur. Enstitünün amaçları; inovasyon, girişimcilik, uluslararasılaşma ve yatırımı teşvik etmektir. Teknolojik kümelenmeleri, endüstriyel ürünleri, tesisleri desteklemek; tasarrufu, enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerjiyi artırmak adına çalışmalarına devam etmekteler.

Ivace’ten sonra teknik gezimizin son durağı olan AIMME Enstitüsü ziyaret edildi. AIMME; metal işleme, ahşap, mobilya, ambalaj ve bu endüstrilerle ilgili olarak, 1984 yılında kurulan bir teknoloji enstitüsüdür. Enstitü kapsamında; ürün geliştirme, otomasyon, yüzey işlemleri ve kaplamalar, atık su ve atık arıtma, mekanik testler, malzeme karakterizasyonu, ulaşım, ürün, iklim, fiziksel ve kimyasal analiz gibi çalışmalar yapılmaktadır. AIMME, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına uygun teknik destek ve eğitim sağlayan bir Ar-Ge merkezidir.

Ziyaret edilen kurumlarda yapılan ikili görüşmeler ile tasarım, ürün geliştirme ve arge süreçleriyle ilgili detaylı bilgi edinildi.